Proč jsme do toho šli
Díky získaným výsledkům můžeme posílit naši strategii v rámci udržitelného rozvoje firmy a zase o něco zlepšit environmentální stopu našich produktů. A co je možná důležité pro vaše nákupní rozhodování, máme teď ověřené srovnání s konkurencí, která dováží nábytek vyrobený v Číně.
Jakou jsme si vybrali metodu
Zvolili jsme analýzu metodou Life Cycle Assessment (LCA), která umožňuje komplexně vyčíslit dopady výrobku na životní prostředí a využívá ji i Evropská komise při tvorbě legislativy v oblasti ekodesignu. Analýza posuzovala následující dopady:
- Změna klimatu (Climate Change):
Tato kategorie měří emise skleníkových plynů a jejich příspěvek ke globálnímu oteplování. - Poškození ozónové vrstvy (Ozone Depletion):
Hodnotí vliv emisí, které přispívají k úbytku ozónové vrstvy. - Toxicita pro člověka (Human toxicity):
Vyhodnocuje účinky toxických látek na lidské zdraví.
- Tvorba prachových částic (Particulate Matter):
Vyjadřuje dopad emisí přispívajících k znečištění ovzduší pevnými prachovými částicemi, které ovlivňují respirační zdraví.
- Ionizující záření (Ionizing Radiation):
Hodnotí environmentální dopad radioaktivních látek. - Tvorba fotooxidantů ( Photochemical Ozone Formation):
Zaměřuje se na uvolňování reaktivních a radikálových emisí do atmosféry, které přispívají k tvorbě smogu a ovlivňují kvalitu ovzduší a lidské zdraví. - Acidifikace (Acidification):
Měří emise kyselinotvorných látek přispívající ke kyselým dešťům, které mohou poškodit ekosystémy a budovy. - Eutrofizace (Eutrophication):
Hodnotí dopad na vodní ekosystémy způsobený nadměrným přísunem živin, vedoucí k problémům jako je přemnožení sinic. - Využívání půdy (Land Use):
Zohledňuje dopad na půdu skrze její využívání, změnu a degradaci. - Ekotoxické látky (Ecotoxicity):
Vyhodnocuje dopad látek na vodní a terestrické ekosystémy. - Využívání vody (Water Use):
Zaměřuje se na využívání a vyčerpání sladkovodních zdrojů vody. - Využívání nerostných zdrojů (Resource use):
Hodnotí využití neobnovitelných zdrojů, jako jsou minerály a fosilní paliva.
Cradle to gate
Malovat na zeleno se dá bohužel i za pomoci analýz, např. sledováním pouze části z cesty produktu nebo zveřejněním výhodných dat. My chtěli být upřímní hlavně sami k sobě (a potažmo k vám) a tak jsme se rozhodli analyzovat vliv na klimatickou změnu (tzv. uhlíková stopa) z celého období životního cyklu produktu, než se dostane k vám, zákazníkům – tzn. od zisku primárních surovin pro výrobu materiálu až po odvoz k vám domů a likvidaci odpadu z výroby – neboli Cradle to gate.
Analýza byla provedena pro 1 kg průměrného výrobku Fleysen a 1 kg ekvivalentního výrobku vyrobeného v Číně.
Jak taková analýza vypadá
Data, normalizace, vážení a srovnání. Pro skříň Fleysen a identickou skříň vyrobenou v Číně v provincii Guandong se shromáždila data o všech vstupních a výstupních tocích – představte si takový seznam všeho, co se vypustí do vzduchu, půdy a vody během životního cyklu produktu. Získaný seznam byl poté převeden na environmentální dopady jako je globální oteplování, toxicita pro člověka atd.
Dále se vyhodnotila škodlivost jednotlivých látek na životní prostředí a bylo potřeba převést data ze dvou životních cyklů produktů na společnou škálu (proces normalizace) a přiřadit jim váhu podle jejich environmentální významnosti (proces vážení). Pak už jen stačilo porovnat výsledky a celkový souhrn byl jasný:
Celkové environmentální dopady jsou u výrobku Fleysen o 29,66% nižší než u výrobků z Číny.
Česko vs Čína
Uhlíková stopa, neboli vliv emisí skleníkových plynů na změny klimatu, je nejčastějším faktorem, který je v současné době u výrobků sledován. U skříně Fleysen je uhlíková stopa 3,35 kg CO₂ eq. Právě změna klimatu tvoří u našeho produktu největší procento dopadů na životní prostředí – 40,38 % z celkových dopadů. Pořád je to ale o 26,45 % méně než u skříňky z Číny z totožného materiálu.
Vliv výroby Fleysen na klimatickou změnu je o 26,45 % nižší než u čínského produktu.
Uhlíková stopa výroby Fleysen byla spočítána na 3,35 kg CO2 eq.
Uhlíková stopa konkurenčního výrobku z Číny vyšla na 4,56 kg CO2.
Ať žije kov!
Největší část environmentálních dopadů naší skříně má na svědomí samotná spotřeba materiálů, která tvoří 82,4 % z celku. Právě proto je pro nás zásadní, aby náš nábytek sloužil co nejdéle a ani poté se nevyhodil. Když už se něco vyrobí, pojďme to používat, recyklovat, opravovat, předávat dál.
Ocel je odolná, vydrží roky používání. Je možné ji recyklovat poté, co majitelům doslouží, a v naší továrně navíc recyklujeme veškerý ocelový odpad z výroby. S každým dnem navíc, kdy předmět slouží, se snižuje jeho negativní dopad na životní prostředí. Děkujeme, že nám pečlivým výběrem nábytku pomáháte být šetrnější k lidem i k přírodě.
Inspirujte ostatní a sdílejte článek: